Navdušujemo za inženirstvo, tehniko, naravoslovje in inovativnost.


"Če še niste bili na izmenjavi, pojdite, ne bo vam žal!"

27 marec 2025

V sredo, 13. marca, je bila predavalnica v Škofji Loki polna radovednih dijakov in dijakinj, ki so prisluhnili štirim gostujočim inženirjem. Mlade je zanimalo, kako potekajo kariere v tehničnih poklicih, kakšne so priložnosti za delo in kakšne izzive prinašajo različna inženirska področja. Zanimanje za tehnične poklice med mladimi obstaja, vendar pogosto manjka vpogled v različne inženirske poti in konkretne karierne možnosti.

Gostujoči inženirji so dijakom predstavili svoje poklicne poti in razloge, zakaj so se odločili za inženirstvo. Adi Handzar, razvojni inženir v podjetju Iskraemeco, je svojo kariero začel zaradi zanimanja za električne naprave. Poudaril je, da elektrotehnika ponuja ogromno možnosti za inovacije in reševanje praktičnih problemov ter hkrati odpira številne karierne priložnosti.

Tudi Jan Gorše, astrofizik in podatkovni analitik v podjetju Lotrič Metrology, je že v mladih letih našel svojo strast, ko je v roke dobil knjigo Kratka zgodovina časa Stephena Hawkinga. Zanimalo ga je, kako deluje vesolje, in prav ta radovednost ga še danes vodi pri delu

Kako pa je v službi?

Tim Šlegel, inženir strojništva, inženir za raziskave in razvoj v podjetju LTHCastings, je po končani srednji šoli smeri računalništva, svojo študijsko pot nadaljeval na Fakulteti za strojništvo v Ljubljani: »Študij strojništva me je navdušil predvsem zaradi ene stvari. Kot strojnik si sposoben in imaš znanje da prideš iz ene same idej na papirju do realnega izdelka ki ga nato lahko primeš v roke

Podjetje LTH Castings, kjer dela Šlegel, se nahaja prav v Škofji Loki. Ko so mladi bili postavljeni pred vprašanje, kdo podjetje pozna, so vsi dvignili roke. A ko jih je vprašal, ali vedo, kaj v podjetju delajo, ni odgovoril nihče. Pojasnil jim je, da izdelujejo ulitke iz aluminija za avtomobilsko industrijo ter da ima veliko število avtomobilov vsaj en njihov izdelek v motorju.

Nik Perne, organizator informatike in sistemski inženir v podjetju Genis, je dijakom predstavil svoje delo: »V našem podjetju se ukvarjamo z različnimi programi in nudimo tehnično podporo. Kot sistemski inženir skrbim za pripravo računalniških sistemov in infrastrukture. Najbolj me navdušuje, da imam vedno priložnost raziskovati nove tehnologije in rešitve, kar mi omogoča stalno rast in učenje.«

Potujmo po svetu, a vrnimo se tudi nazaj

Gostje so dijakom predstavili tudi svoje izkušnje iz tujine in jih spodbudili, naj izkoristijo priložnosti za študijske in delovne izmenjave. Handzar se je udeležil dveh Erasmus+ izmenjav: »»Erasmus+ je bila super izkušnja, v mojem primeru izmenjave s francoskimi sovrstniki pa sem še zdaj v stiku s sovrstnikom, pri katerem sem v času izmenjave prebival. Še zdaj se na vsake toliko slišiva, nekajkrat pa sva se tudi videla, če sem bil kdaj v Franciji ali pa on v Sloveniji – bi lahko rekli, da se gre za neko vrsto mednarodnega prijateljstva.«

Podobno izkušnjo je imel Šlegel, ki je leto dni študiral na Tehnični univerzi v Dresdnu: »To bi izpostavil kot ena od najboljših odločitev v času študija. Vidiš lahko drugačen način življenja, za nekatere bo to tudi prva izkušnja kako je ko živiš sam in je vse odvisno samo od tebe, zraven pa se še naučiš jezika v državi kjer si na izmenjavi in dobiš nove prijatelje ki lahko prihajajo iz praktično katerega koli koščka sveta. Če še niste bili na izmenjavi do zdaj – pojdite ko boste študirali, ne bo vam žal!«

Pomembne so izkušnje, ne le cilji

Gorše je svojo študijsko pot opisal kot dolgo, a dragoceno izkušnjo, ki mu je prinesla veliko več kot le diplomo. Petnajst let od prvega dne na fakulteti do zagovora magisterija je bilo zanj obdobje učenja, raziskovanja in osebne rasti. Medtem ko je pridobival strokovno znanje, je hkrati odkrival sebe in svet okoli sebe, kar ga je oblikovalo tako osebno kot poklicno. Poudaril je, da cilj, kot je zaključek študija, ni edina vrednota – veliko pomembnejša je pot, ki nas vodi do tja: »Pomembna je bila vztrajnost, ampak naučil sem se, da nas ne sme biti strah raziskovanja stranpota, ki nam jih ponudi življenje.«

Kako se pripraviti na fakulteto?

Gostujoči inženirji so dijakom svetovali, naj raziskujejo, eksperimentirajo in se ne bojijo novih izzivov. Poudarili so, da radovednost in vztrajnost igrata ključno vlogo pri uspehu. Handzar je izpostavil pomen postavljanja vprašanj in raziskovanja, Perne bi si želel, da bi se že prej lotil različnih hobijev in nabiral nova znanja, Gorše je mlade spodbudil, naj se ne bojijo izgubiti, saj se takrat največ naučijo, Šlegel pa je dodal, da je ob delu pomembno najti tudi čas zase in ohraniti ravnovesje.